08.09.2011
„Dziennik Gazeta Prawna”, Outsourcing to tańszy dostęp do IT
Już nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również małe firmy mogą oszczędzać dzięki współpracy z zewnętrznymi dostawcami.
Już nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również małe firmy mogą oszczędzać dzięki współpracy z zewnętrznymi dostawcami
Sprawne działanie firmy nie może się obyć bez codziennego wsparcia ze strony komputerów. O sprawne działanie sieci i oprogramowania dbają firmowi informatycy, ale zadanie to jest też z powodzeniem przekazywane zewnętrznym fachowcom.
– Firmy, które chcą być konkurencyjne, stawiają na outsourcing IT. Obserwujemy, że na rynku systematycznie przybywa przedsiębiorców, dla których współpraca ze zewnętrznymi specjalistami już na stałe wpisała się w sposób ich funkcjonowania – mówi Konrad Rochalski, prezes zarządu ArchiDoc.
Częściowy czy pełny
Za zastosowaniem outsourcingu IT przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne: możliwość obniżenia wydatków firmy na informatykę i tańsze uzyskanie kompetentnej obsługi.
– Małe i średnie przedsiębiorstwa decydują się na częściowy lub pełny outsourcing IT, bo brakuje im odpowiednich zasobów i kompetencji. Wychodzą też z założenia, że nie ma potrzeby inwestować w rozbudowę własnych zdolności informatycznych i zatrudnianie kolejnych informatyków. Lepiej i taniej jest skorzystać z kompetencji i doświadczenia wyspecjalizowanych pracowników zewnętrznego usługodawcy – wskazuje Tomasz Miller z Jabra Veracomp.
Coraz większą popularność zyskują wśród firm kompleksowe usługi outsourcingowe. – W przypadku wyboru pełnego outsourcingu IT dostawca usług odpowiada nie tylko za wyprodukowanie i wdrożenie rozwiązania informatycznego, ale też za jego kompleksowe utrzymanie, czyli np. lokalizację systemu we własnym magazynie danych (data center), dzierżawę oprogramowania i urządzeń, usługi administracyjne, bazo-danowe czy help desk dla użytkowników. Jeżeli idzie o typy systemów IT wdrażanych w modelu pełnego outsourcingu, to szczególnym zainteresowaniem cieszą się wdrożenia systemów klasy ERP (enterprise resources planning) do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, do obsługi transakcji faktoringowych i aplikacji do zarządzania kadrą pracowników -mówi Andrzej Miłosz, dyrektor działu rozwiązań systemowych w Asseco BS.
Jeszcze kilka lat temu z oferty kompleksowego outsourcingu IT korzystały głównie duże, międzynarodowe koncerny. Dziś coraz częściej na tego typu rozwiązania decydują się także małe i średnie firmy.
Znajomość i zaufanie
Warunkiem powodzenia współpracy z outsourcerem jest nawiązanie z nimi relacji partnerskiej, która ma za podstawę dobrą znajomość obu stron i wzajemne zaufanie. Tym bardziej że firmy wchodzą w outsourcing IT dopiero wtedy, gdy uzyskają pewność co do wymiernych korzyści, jakie uzyskają wskutek współpracy z zewnętrznymi specjalistami. – Głównym zadaniem firmy outsourcingowej jest pomaganie partnerowi w realizacji jego długofalowych celów biznesowych – zauważa Agnieszka Zarzycka, menedżer ds. rozwoju biznesu w Microsoft Polska. – Na początku współpracy dokonuje się to przez wskazanie firmie nowych rozwiązań i obszarów, które wymagają reorganizacji i automatyzacji. Nie jest to łatwy etap, bo konieczność zmian zawsze budzi opór. Jednak z czasem zarząd przedsiębiorstwa nabiera przekonania, że dzięki ścisłej współpracy z zewnętrznym dostawcą nie musi już troszczyć się o informatyczne wspieranie swojego biznesu. Otwiera to możliwość pełnego skupienia się na rozwijaniu podstawowej dla siebie działalności – dodaje.
Zasoby w chmurze
Tendencja do świadczenia outsourcingu IT z chmury zyskuje ostatnio coraz więcej zwolenników. – Sam komputer i urządzenia IT na biurkach pracowników to coraz częściej jedynie końcówka podłączona do chmury, w której znajdują się i działają aplikacje oraz współdzielona jest pamięć masowa – twierdzi Tomasz Miller.
– Chmura rewolucjonizuje rynek informatyczny. Outsourcing IT z chmury oznacza, że firmą potrzebuje jedynie komputerów i dostępu do Internetu. Zastosowanie tego modelu sprawia, że
oszczędności ze współpracy z outsourcerem są jeszcze
większe niż dotychczas – dodaje Zarzycka.. •
Krzysztof Polak